juliana-arruda-782533-unsplash

On ilmselt ütlematagi selge, et selleks, et riiete kvaliteet säiliks võimalikult kaua, tuleb riideid hellitada ning hoolitseda nende pesu- ja puhastusvajaduste eest. Erinevatel kangamaterjalidel nagu siid, puuvill, polüester ja nahk, on erinevad pesuvajadused.

Enne pesemist loe hoolikalt riideetiketti ja järgi sellel toodud juhiseid.
Kui etiketil on kirjas „kuivpuhastus“, on tegemist soovitatava puhastusviisiga. Sellist riideesest võib omal vastutusel pesta ka kodus, kui pidada silmas allpool esitatud soovitusi.
Kui aga etiketil on kirjas „ainult kuivpuhastus“, on see ainus lubatud puhastusviis. Sellist riideeset ära pese kodus.

Järgnevalt tutvume kõigi populaarseimate kangamaterjalide pesuvajadustega.

Siid

Siid on pesemise suhtes kõige tundlikum kangamaterjal, mistõttu tuleb siidist esemeid alati pesta väikses veevannis väga väikses koguses õrnatoimelise vedela pesuvahendiga.
Pese siidist esemeid ainult külma veega ja ära kunagi leota neid üle 30 minuti. Väldi kohtpuhastust, muidu võib värv „jooksma“ hakata ja pesus ebaühtlaselt maha kuluda. Pesumasinas pesemiseks kasuta võrkkotti ja vali õrn pesutsükkel. Ära kunagi pane siidist esemeid kuivatisse. Kuivata neid õhu käes, pannes need rippuma või asetades need loomulikus asendis tasasele pinnale.

sylvie-tittel-726553-unsplash

Puuvill

Puuvilla võib pesta pesumasinas nii külma kui ka sooja veega. Vältida tuleks aga kuuma vee kasutamist, sest see võib põhjustada kanga kokkutõmbumist. Kasuta harilikku pesuvahendit, mis sisaldab värvide suhtes ohutut valgendit, ja ära pese puuvilla normaalsest suurema tsentrifuugimiskiiruse juures. Kuivatamiseks kasuta kindlasti õrnemat sätet ja võta ese kiiresti masinast välja, et vältida kortsude teket. Kuigi puuvill on looduslik materjal, ei ole see kõige vastupidavam, mistõttu tasub vältida selle sagedast pesemist, muidu võib riide värv tuhmuda ja niidid võivad lahti tulla.  

Nailon

Nailonist riideesemeid on kõige parem pesta käsitsi ja seejärel kuivama riputada. Kasuta kindlasti õrnatoimelist vedelat pesuvahendit ja külma või äärmisel juhul sooja vett. Kui etiketil on lubatud masinpesu, kasuta õrna pesutsüklit. Triigi nailonist riideid madalal temperatuuril, sest suure kuumuse käes võib nailon hakata sulama.  

Lina

Linast kangast pese külma või leige vee ja õrnatoimelise pesuvahendiga. Pesumasinas pesemiseks kasuta õrna pesutsüklit. Linaste riiete kuivatamiseks võib kasutada madalal temperatuuril trummelkuivatust, samuti võib need õhu kätte kuivama riputada.

luca-laurence-550051-unsplash

Kunstnahk

Kunstnahk nõuab käsipesu õrnatoimelise pesuvahendi ja külma veega. Kunstnahast riiete kuivatamiseks riputa need alati õhu kätte eemale päikesevalgusest.

Nahk

Täisnahka tuleb alati puhastada õrnatoimelise seebi (näiteks oliiviõliseebi või isegi nõudepesuseebi) ja sooja vee lahusega, kandes selle nahale pehme lapiga tupsutades. Tõhusama puhastuslahuse valmistamiseks võib kasutada ka vett ja äädikat, misjuhul tuleb lahus pärast niiske lapiga maha pühkida. Seejärel tuleb riie kuivatada pehme lapiga.

Seemisnahk

Seemisnahast esemete puhul, olgu see jakk või kingapaar, on parim vältida masinpesu ja ka muul viisil märjaks tegemist. Puhasta plekid kohe pärast nende ilmumist pehme lapi, seemisnaha puhastusharja või kustutuskummi abil.

Teksariie

Teksariiet on kõige parem pesta käsitsi õrnatoimelise vedela pesuvahendiga, ent külma veega võib seda pesta ka pesumasinas. Teksariiet on soovitatav kuivatada õhu käes, sest kuivatis tsentrifuugimine võib teksajaki või -püksid panna kokku tõmbuma.

alexandra-gorn-260989-unsplash

Kunstseemisnahk

Polüestrist kunstseemisnahka võib harilikult pesta pesumasinas õrna pesutsükliga. Soovitame aga käsipesu leige veega, vältides sealjuures liigset nühkimist. Pärast pesu pigista õrnalt suurem vesi välja ja riputa kuivama. Kunstseemisnahast rõivad on tavaliselt värvkattega ja nende värv võib hakata „jooksma“ isegi külmas vees. Seetõttu on soovitatav selliseid esemeid pesta eraldi.

Polüester

Polüester on pesumasinas pesemise ja kuivpuhastuse suhtes vastupidavaim kangamaterjal. Polüesterkanga pesemiseks võib kasutada kõiki universaalseid pesuvahendeid, kuid mitte klooripõhiseid valgendeid. Polüestrist esemeid pese masinas soojal temperatuuril hariliku pesutsükliga. Trummelkuivatuse ja triikimise jaoks kasuta madalamaid temperatuure, sest suurel kuumusel võib polüester hakata sulama ja vähehaaval kokku tõmbuda.

Velvet

Velvetit võib pesta käsitsi (ohutuim variant!) või väiksel tsentrifuugimiskiirusel kerge pesukogusega isegi pesumasinas. Kasuta kindlasti külma vett ning väldi pesupehmendite ja -valgendite kasutamist. Velvetist riiete kuivatamiseks riputa need õhu kätte.

 

ifrah-akhter-1038798-unsplash

Vill

Villast riiet on tungivalt soovitatav pesta nii vähe kui võimalik. Tumedaid ja heledaid villaseid esemeid pese kindlasti eraldi ning kasuta alati õrnatoimelist vedelat pesuvahendit. Enne pesemist pööra riideese pahupidi. Masinas pesemiseks kasuta kindlasti külma veega pesutsüklit ja võrkkotti. Käsitsi pestes ole riide väänamisel ettevaatlik, et vältida selle väljavenimist. Villaseid esemeid kuivata hästiventileeritud ruumis, asetades need loomulikus asendis ühetasaselt rätikule ning vahetades rätikut vajaduse järgi.

Viskoos

Viskooskangast on parim pesta riideetiketil toodud juhiste järgi. Eksperdid peavad ohutuks lahenduseks käsipesu külma vee ja õrnatoimelise pesuvedelikuga. Kui otsustad viskoosist riideeseme siiski pesumasinasse pista, pane see kindlasti võrkkotti ning ära mingil juhul kuivata seda elektrilises kuivatis.

dan-gold-544435-unsplash