andrea-yurko-616109-unsplash

Riiete ostmisel tuleks neid esimese asjana alati kontrollida lahtiste niidiotste ja plekkide suhtes.

Reegel number üks: ära iial osta määrdunud ega kahjustatud riideesemeid.

Ent nagu me teame, siis erand kinnitab reeglit, mistõttu toon järgnevalt paar näpunäidet, kuidas odavalt saadud riided ilusaks muuta.

  1. Kontrolli riiet lahtiste niidiotste suhtes ja vaata, kas need saab lihtsasti eemaldada / maha lõigata. Kui saab, siis mine järgmise etapi juurde.
  2. Kergelt määrdunud riietega võib leppida, kuid ainult juhul, kui tegemist on meigiplekkidega, mis on võimalik 

külma veega pestes välja saada. Küsi müüjalt alati, kas on ka teist eksemplari. Kui see on viimane, võiks see ikkagi olla soodukaga.
3. Massimüügis pakutavaid riideid (eriti soodushinnaga) on sageli proovinud juba mitu huvilist, mistõttu võivad need välja näha veidi „väsinuna“ või kulununa. Kui ese aga üldjoontes meeldib ja hind on samuti hea, proovi ette kujutada, kuidas see näeks välja pärast pesu ja triikimise abil värskendamist. Nii olen ise teinud näiteks ühe taevasinise püksipaariga, mille sain Zarast soodushinnaga kõigest 15 euro eest. See oli minu suuruses viimane eksemplar ja need sobisid mulle täiuslikult. Pärast kerget pesu lõi pükste värv veelgi kaunimalt läikima ja nägin neid kandes välja nagu täielik staar. Ühesõnaga asi oli vaeva igati väärt.

See, et odavamad riided on harilikult kehvema kvaliteediga, ei ole ilmselt kellelegi mingi üllatus. Päris igal juhul ei pea aga seegi paika, sest ka väga kallid riided võivad mõnikord olla viletsalt valmistatud ja vastupidi. Ent hinna ja kvaliteedi suhet tasub alati silmas pidada. Üldjuhul saad selle, mille eest maksid.

Reegel number kaks: jälgi kanga koostist.

See nunnu pluus võib küll muidu kena välja näha, kuid see, kuidas see seljas tundub, oleneb eelkõige materjalist. Heast materjalist riideese tundub seljas mugav, ei kulu ainuüksi paari pesu järel ning ei kaota oma algset kuju. Kui oled selle leidnud, võid õige ostuotsuse langetamiseks kaaluda järgmisi näpunäiteid.

  1. Mis tahes riided näevad kaunid välja ainult juhul, kui need istuvad seljas hästi. Kui poest veatult seljas istuvaid riideid ei õnnestu leida, siis ehk saad leitu õmblejale kohandamiseks viia. See on siiski mõistlik vaid juhul, kui ei ole väga töömahukas: näiteks pikkuse või vöökoha kohandamine võib olla asja väärt. Mõtle, kui palju see maksma võib minna. Mõnikord võib rõivaste parajaks tegemine olla isegi kallim kui nende müügihind. Ja seda tasub mõistagi kaaluda ainult hea kvaliteediga riideesemete puhul.
  2. Kui muidu kenale esemele on lisatud nööbid või muud manused, mis annavad sellele odava välimuse, mõtle, kas need on võimalik kaunima mulje saamiseks eemaldada või välja vahetada. Näiteks odavad nööbid saab alati sobivamatega asendada. Eriti hea on, kui oskad seda ise, siis ei teki ka mingeid lisakulusid (välja arvatud uute nööpide hind).
  3. Kaalu iga ostu puhul riidematerjali omadusi. Kas see venib? Kui ei, siis jälgi kindlasti, et riie istuks seljas veatult või vali väiksema suuruse asemel suurem, sest seda saab alati hiljem parajaks teha. Väiksemate suuruste puhul saab asi ainult hullemaks minna, kui sul ei ole just plaanis lähitulevikus ohtralt kaalu langetada (olgem ausad, see ei õnnestu kunagi, mistõttu on riiete ostmine tulevase, kõhnema mina jaoks üldiselt halb mõte). Tänase tarvis võta suurem. Pealegi võid kohe sobiva suuruse kandmisel avastada, et oled kaunis just sellisena, nagu oled praegu.

Pea neid reegleid riiete ostmisel meeles, ent rakenda neid ettevaatlikult. Kahtluse korral on alati parem ost tegemata jätta, selle asemel, et maksta millegi eest, mida kunagi ei kanna. Nende näpunäidete järgimisel leiad aga kindlasti oma riidekappi midagi kvaliteetset ka ilma rahakotti tühjaks valamata.